HAKKIMIZDA

Ökten Şirketler Grubu, güçlü organizasyon yapısı, tecrübeli personeli ve kaliteli hizmet anlayışıyla; cevher işleme ve zenginleştirme amaçlı kombine tesisleri ve zengin makine portföyü ile ülkenin önemli madencilik kuruluşu olması yanı sıra, farklı iş konularında da gerçekleştirdiği tüm proje ve yatırımlarda gelişen ve değişen dünya koşullarını da göz önüne alarak, vizyoner çizgisi ile kendisini yapılandıran günümüz şartlarına adapte olmayı başarabilen önemli bir üretici firmadır!

VİZYONUMUZ

  • Tüketicinin ihtiyacını en yüksek fayda düzeyinde karşılamak.
  • Sektörel olarak kendini geliştiren, katma değer yaratan, ürün ve hizmet kalitesini daimi arttıran bir organizasyon olmak.
  • Konusunda ihtisas sahibi olmuş ve güvenilir olma kavramlarını daima yukarıda tutan bir kurum olmak.
  • Sürdürebilirlik prensibinde, sonraki nesillere kaynakların en doğru şekilde kullanımını aktarabilen bir kurum olmak.
  • Mevcut Ekosistem içerisinde, insanlığın gelişimi konusunun doğal paydaşı olduğumuzun sorumluluğunu daimi hissetmek.

MİSYONUMUZ

  • Tüketicinin ihtiyacını en yüksek fayda düzeyinde karşılamak.
  • Dünyaya açık, gelişen pazarları anlayabilen çalışanların olduğu kalifiye personel yapısını korumak ve kurum gelişimini sürekli kılmak.
  • Ticari paydaşlarımızı korumak, açık ve şeffaf olmak.
  • Çalışmak, üretmek ve doğru ürün, doğru fiyat ve doğru hizmet politikalarımızı devamlı kılmak.
  • Bilimin ışığında, teknolojik gelişimin ve nitelikli insan kaynağının en verimli şekilde örgütsel yapımızda varlığını sürdürmesi sağlamak.

Türkiye'de ilklere imza atmaya devam edeceğiz.


TARİHÇEMİZ

Ökten Şirketler Grubu’na ait maden işletmelerinin temeli 1950’li yıllarda merhum Hüseyin Ökten tarafından atılmıştır. İstanbul Yeniköy bölgesi Linyit Kömürü Havzası’nda başlatılan maden işletme çalışmaları ilk Yeniköy Maden İşletmeleri ismi ile hayata geçmiştir.

Ökten Şirketler Grubu'nun kökleri, merhum Sn. Hüseyin Ökten'in askeri uçak pilotu ve uçak teknikeri olarak başladığı iş hayatına dayanmaktadır.

Ancak daha sonra özel ve kutsal görevinden ayrılma kararı alarak doğduğu topraklara, Şanlıurfa Siverek'e geri dönmüştür.

Doğduğu topraklarda yaşanan elektrik sıkıntısını gidermek için bir şeyler yapmak isteyen Sn.Hüseyin Ökten, bir gün değirmenden elektrik üretme fikrini bulmuş ve başarıyla uygulamıştır.

Bir süre sonra İstanbul'un Yeniköy Ağaçlı Köyüne dönmüştür. Daha sonra Sn. Ökten, kömürle ilgilenmeye başlamış ve bir traktör kepçe alarak kömür çıkarmaya başlamıştır.

Çıkardığı kömürleri, o dönemin şartlarında bir kamyon vasıtasıyla taşıyarak halka sunmuştur.

Bu madencilik ticari girişimi, 1950'li yıllarda başlamış ve Sn.Hüseyin Ökten'in çabalarıyla büyümüştür. 

Merhum Hüseyin Ökten’in büyük oğlu Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Kadir Ökten de, kurmuş olduğu Ökten Madencilik Ltd firmasıyla kurumsal anlamda gelişerek 1976 yılından sonra madenciliğin ülkemizin geniş bir kesiminde yayılmasında büyük katkı sağlamış, maden yatırımlarında bugüne kadar bir çok yatırımcıya örnek olmuştur.

Tüvenan ( ham ) olarak çıkartılan madenin işlenmesinden, nihai ürün haline getirilmesine kadar ki üretimin tüm evreleri esnasında uygulanan profesyonellikle birlikte, tüketici ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak pazar ve satış parametrelerini de beraberinde geliştirerek, günümüz şartlarında vazgeçilmez olan kalite anlayışını da yakalamamızı sağlamıştır. Bunun yanı sıra, bugüne varış sürecimizde sürekli gelişen iş kültürümüz, farklı iş kollarını da yatırım planlarımızın içerisine sokmamızı sağlamış ve Grup Firma haline gelerek yüksek nitelikli bir kurum haline dönüşmemize izin vermiştir!